İslami Davet

İran ve Endonezya petrol ve bankacılık işbirliğini geliştiriyorlar

28 Şubat 2017 18:18

Tahran’da bulunan Endonezya Ekonomi Başkanı Darmin Nasution, İran Petrol Bakanı Bijen Zengene ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Zengene yaptığı açıklamada, İran’ın her zaman Endonezya ile samimi ve dostane ilişkisi olduğunu ifade ederek, “Nükleer anlaşma sonrası dönemde karşılıklı ilişkiler günbegün geliştirildi. Petrol satışı dahil İran enerji sahalarını geliştirme projelerinde de Endonezya’yla karşılıklı işbirliği devam etmektedir” dedi.

Endonezya’ya son 1 milyon varil ham petrol ihracatına ilişkin Zengene, “İran petrolü Endonezya rafinerilerinde denetildikten sonra petrol ihracatına dair müzakereler başlatılacaktır” ifadesini kullandı.

İran Petrol Bakanı, Endonezya’lıların petrol kurtarma faktöründe oldukça deneyimli olduklarını belirterek, geçenlerde Mensuri ve Ab Timur petrol sahasını geliştirme projesi üzerinde Endonezyalı Petromina şirketiyle anlaşmaya imza atıldığını hatırlattı.

Öte yandan İran Merkez Bankası Başkanı Veliullah Seyf Pazartesi Tahran’da Endonezya Ekonomik İşleri Koordinatör Bakanı Darmin Nasotiyon ile görüşme iki ülke arasında ticari bankaların işbirliği öncesi uygun zemin yaratılması gerektiğini ve bankaların bunun önünü açacağını söyledi.

İki ülke arasında ortak hesap açılmasının ticari faaliyetlerin gelişmesine sebep olacağını ifade eden Seyf, bu yönde Merkez Bankalarının karşı taraf nezdinde hesap açabileceğini ve bu hesabın kullanılabileceğini söyledi.

Nasotiyon, Tahran ziyaretini iki ay önceki Endonezya Cumhurbaşkanının Tahran ziyaretinin devamı olduğunu belirterek, bankacılık ilişkilerin yatırım ve ticarette etkili olduğunu söyledi.

Yukarı Çık