AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Endonezya ticari ilişkilerini geliştiriyor

Tahran’a gelen Endonezya Ticaret Odası Başkanı, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammedreza Nimetzade ile bir araya geldi.

Görüşmede İranlı bakanı, iki ülke arasındaki bol ekonomik kapasite ve imkanlara değinerek, ikili ticaret hacminin 3 katına çıkarılabileceğine dikkat çekti.

Nimetazde, Endonezya’dan gelen ticari heyetle yaptığı görüşmede, ortak ekonomik komisyonun oluşmasını önerdi, ardından, iki ülkedeki mevcut imkanlara dikkat çekerek, bu imkanlardan ikili ticaret hacminin artması için yararlanılması gerektiğini ifade etti.

Bir milyar 300 milyon dolara ulaşan İran–Enonezya arasındaki ticaret hacmine değinen Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı, Endonezya’nin İran’ın petrol ve doğalgaz projelerinde yatırım yapmasını isteyerek bunun Endonezya için çok iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Endonezya Ticaret Bakanı Suriyo Bambang Sulisto da, bu görüşmede, geçen yıllarda durdurulan İran ile Endonezya’nın petrol ve doğalgaz alanındaki ortak projelerinin yeniden çalıştırılacağını ifade ederek, Endonezya’nın İran’la ekonomik ilişkilerini geliştirmek için her türlü işbirliğine hazır olduğunu söz belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.