AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Ermenistan, üçüncü elektrik intikali hattının nihaileşmesine vurgu yaptılar

İran ve Ermenistan yetkilileri, iki ülke arasındaki üçüncü elektrik intikal hattı projesinin nihaileştirilmesinin önemini vurguladılar.

İRNA ajansına göre, İran enerji bakanı yardımcısı Humayun Hairi ve Ermenistan tabii kaynaklar ve enerji altyapıları bakanı Arthur Gregorian, yaptıkları görüşmede, iki ülke arasında iktisadi ilişkilere temasla, iki ülke arasındaki üçüncü elektrik enerji nakil hattı projesinin, İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya arasında enerji ve çok yönlü işbirliği koridorunun önemli bir bölümü olacağını bildirdiler.

Ermenistan’ın sözkonusu bakanı, ülkesinin İran’la ilişkileri geliştirmek ve bunun için programlarının olduğunu belirterek, Erivan’ın sözkonusu enerji nakil hattının nihaileşmesi için her türlü işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

İki ülke yetkilileri, ayrıca İran ve Ermenistan ortak komisyon anlaşmalarının başta enerji olmak üzere diğer maddeleri ve bölümlerinin yürürlüğe geçmesine vurgu yaptılar.

İran 2017 yılında, başta Pakistan olmak üzere, Azerbayan cumhuriyeti, Afganistan, Türkmenistan, Ermenistan, Türkiye ve Irak’a yaklaşık 6 milyar 7 milyon kilovat saat elektrik enerjisi ihraç etmiştir

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.