HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Fars Körfezi ülkeleri ilişkileri stratejiktir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, ABD’nin İran aleyhine Fars Körfezi’nde füze kalkanı yarleşme girişimlerine tepki göstererek, bölge ülkeleri ve İran’ın ilişkileri iyi ve stratejik olduğunu söyledi.

Mihmanperest, Fars Körfezi dışından olan ülkelerin her çeşit girişimleri bu bölgede başarısız olacağını dikkat çekerek, ABD’nin bazı ülkelerin onayı ile bölgede füze kalkanı yerleştirme girişimine İran’ın tepkisi ne olduğu ile ilgili soruyu yanıtlamakla, bölge ülkeleri ile İran İslam Cumhuriyeti’nin ilişkisi iyi, yakın, stratejik ve tarihi geçmişe dayalı olduğunu söyledi.

Mihmanperest, bölgede barış ve istikraraın yerleşmesi için bölgesel yakınlaşmanın zaruriyetini dile getirdi.

Mihmanperest, Fars Körfezi bölgesinin dışından olan ülkelerin her çeşit girişimleri bu bölgede başarısız olacağını dikkat çekti.

Uranyum zenginleştirmek için Manila’da düzenlenen konferans hakkındaki soruyu yanıtlayan Mihmanperest, ülkelerin nükleer hakkını temin eden her çeşit konferansın düzenlenmesine İran olumlu bulduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran’a doğru silah taşırken Tayland’da tevkif edildiği iddia edilen uçak ile ilgili başka bir soruya yanıtlayan Mihmanperest, “Söz konusu uçak ve İran Hava Yolları arasında hiçbir bağlantısı olmadığı gibi Tayland yetkilileri de İran ile ilgili hiçbir değerlendirme yapmamışlardır”diyerek, bu haberin tamamı İran aleyhine başlatılan yumuşak savaş doğrultusunda ortaya atıldığının altını çizdi.

Söz konusu uçağın rotası İran olmadığını ifade eden Mihmanperest, İran’ın bu gibi silahlara da ihtiyacı olmadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (36) içerik yüklenmiştir.