HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

İran ve Finlandiya dışişleri bakanları görüştü

İran ve Finlandiya Dışişleri Bakanları, ikili ilişkilerin son durumu, İran’daki son gelişmeler, Afgan mülteciler ve göçmenler ile her iki ülkeyi ilgilendiren bazı konular hakkında görüş alışverişinde bulundular.

İranpress’in bildirdiğine göre dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün Finlandiya dışişleri bakanı Pekka Haavisto ile görüşmede onun geçen yıl Tahran’a yaptığı ziyaretine işaretle, ikili ilişkilerin doğru yolda olduğunu belirtti.
Emir Abdullahiyan Ukrayna savaşına da işaretle, “İran İslam Cumhuriyeti, Ukrayna’daki savaşın devamına karşıdır ve Amerikan ve Avrupa’nın Ukrayna’ya sınırsız silahları gönderilmesinin, durumu daha da karmaşık hale getirdiğine inanmaktadır.” Dedi.
İran dışişleri bakanı ayrıca İran’a uygulanan baskıcı yaptırımlarını kaldırma müzakerelerinin son durumu hakkında Haavaista’yu bilgilendirdi. 
Finlandiya Dışişleri Bakanı da İran ile Amerika ve Avrupa arasındaki nükleer anlaşmasının yeniden canlandırılmasına verdiği desteği bir kez daha vurguladı.
Afganistan konusuna değinen Haavisto, İran İslam Cumhuriyeti’nin Afgan mülteci ve göçmenlere ev sahipliği yapmakta oynadığı yapıcı rolü takdir ederek, Finlandiya’nın Afgan mültecilere ve sığınmacılara yardımda İran ile işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.