AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Fransa cumhurbaşkanları görüştü

İran İslam cumhuriyeti ve Fransa cumhurbaşkanları, Tahran-Paris arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi ve derinleşmesi için yol haritasının tedvin edilmesi gerektiğini vurguladılar.

İRNA’nın bildirdiğine göre cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Fransız mevkidaşı François Hollande ile yaptığı telefon görüşmesinde ikili ilişkilerin gelişmesine işaretle, son 10 yılda iki ülkenin bu ilişkileri derinleştirme ve geliştirmek için bir çok fırsatı kaybettiğini, şimdi geçmişi telafi etme zamanı olduğunu söyledi.

Ruhani nükleer anlaşmada tarafların yükümlülüklerine bağlı kalmasını, müzakerelerin yürütme sürecinin devamında en temel başarı faktörü olduğuna işaretle, nükleer anlaşmanın daha sonraki adımlarının gerçekleşmesi için 5+1 grubu üyelerinin çalışması gerektiğini ifade etti.

İran cumhurbaşkanı daha sonra bölgenin tehlikeli durumunu açıklayarak, teröristlerin yıkıcı rollerine işaretle, Tahran’ın aralarında Fransa’nın da bulunduğu Avrupa ülkelerinden Suriye, Irak ve Yemen’deki terörist gruplara karşı çalışmaları ve işbirliğini istediğini söyledi.

Yapılan telefon görüşmesinde Fransa cumhurbaşkanı da nükleer müzakerelerin başarılı olmasında İran’ın rolünü takdir ederek, ikili ilişkilerin güçlenmesi ve yol haritasının tedvin edilmesi için Fransa dışişleri bakanının Tahran’a geleceğini söyledi.

François Hollande nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesi için tüm tarafların çalışma zaruretine vurgu yaparak, ” Biz enerji ve petrol, hava filosu, turizm gibi çeşitli alanlarda işbirliğimizi daha da geliştirebiliriz” dedi.
Fransa cumhurbaşkanı ayrıca terörizm ile mücadelede ülkesinin İran ile işbirliğine hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.