HaberlerİranOrtadoğu

İran ve G.Afrika dışişleri bakanları arasında görüşme

Siyasi ve iktisadi bir heyet başkanlığında Güney Afrika’ya giden İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün bu ülkenin dışişleri bakanı Lindiwe Sisulu ile ikili ilişkiler ve önemli meseleleri masaya yatırdı.

İRNA’nın haberine göre, İran ve G.Afrika dışişleri bakanlarının bugün de yeniden bir araya gelecekleri bildirildi.

İran dışişleri bakanı Zarif, bugün ayrıca G.Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile de bir görüşme yapacak.

Zarif, dün G.Afrika’nın Pretoria şehrine gitmiş ve burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, G.Afrika’yı İran’ın yakın ortağı olarak nitelemiş ve G.Afrika’nın nükleer konuda her zaman İran milletinin haklarının hamisi olduğunu söylemişti.

İran dışişleri bakanı Zarif, dünkü açıklamasında ayrıca Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından İran ve 5+1 grubu ülkeleri arasında Tahran’da geçen hafta uzmanlar arasında görüşmelere de işaret ederek, bütün tarafların nükleer anlaşmanın korunması ve yürürlüğünden yana olduklarını ama fırsatın kısıtlı olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı, İran İslam inkılabı rehberinin direktifleri doğrultusunda nükleer anlaşma çerçevesinde İran’ın iktisadi çıkarlarının korunmasıyla ilgili ABD dışında kalan ülkelerin İran’a garanti vermesi gerektiğini aksi halde nükleer anlaşmanın yaptırımlar altında yürümesinin de imkansız olduğunu belirterek İran’a verilecek garantinin zamanının da kısıtlı olduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (22) içerik yüklenmiştir.