HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Gambia cumhurbaşkanları görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad ve Gambia Cumhurnaşkanları El Haci Yahya Jamme görüştü.

Gambiya Cumhurbaşkanlığı sarayında gerçekleşen 2 cumhurbaşkanı görüşmesinden sonra, heyetler arası görüşmeye geçildi.

Görüşmelerden sonra yayınlanan ortak bildiride, ikili işbirliklerinin var olan düzeyden daha bir geliştirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İki ülke başkentlerinde ortak yayınlanan bildiride, Tahran ile Banjul ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığı hatırlatılarak, gerek daha önce yapılan anlaşmalar ve gerekse de sayın İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Gambiya”ya yaptığı ziyarette sağlanan mutabakatların hayata geçirilmesinin zaruret olduğu kaydedildi.

İran ve Gambiya’nın, bölgesel barış ve huzurun sağlanmasına önem verdiği belirtilen bildiride, bölgesel işbirliğinin, barış ve istikrarın sağlanmasında önemli bir etken olduğu ifade edildi.

Tahran ve Banjul’un, BM’in yapısında değişikliğin özellikle güvenlik konseyindeki yapının değiştirilmesi gerektiğine inandığı hatırlatılan açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgesel barış ve istikrarının yerleşmesinde önemli bir yere sahib olduğu, bölgesel sorunların kökenin bulunması için daha sıkı işbirliğinin gerekli olduğuna inandıkları dile getirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.