HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

İran ve Gürcistan dışişleri bakanları görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, 5+1 grubu tutumunda İran’ın nükleer meselesine karşı gerçekçilik izleri gözüktüğünü belirtti.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigor Vaşadze ile düzenlediği ortak basın toplantısında yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mutteki, 5+1 ülkelerin son oturumunda İran’a verilen süre konusunda geri adım atıldığı şeklindeki soruya yanıtlarken, “İran’ın nükleer meselesinde gerçekçilik izleri gözükmektedir”dedi.

Mutteki, sonuç alıncaya kadar gerçekçilik sürecine İran’ın yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Mutteki ayrıca, “İran’ın nükleer meselesi konusunda ortada ve perde arkası olan tüm gelişmeleri takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

Mutteki, İran ile Gürcistan arasındaki iyi işbirliği kapasitesine değinerek Gürcistan’ın elektrik üretimi alanında iyi potansiyele sahip olduğu ve İran’ın bölgesel stratejisi dahilinde enerji alanında irtibat kurmaya hazır olduğunu söyledi.

Gürcistan dış işleri bakanı ise ülkesinin İran ile siyasi, ekonomik alanlar dahil tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu belirterek, İran İslam Cumhuriyetiyle dostane ilişkileri kurmasının Gürcistan’ın lehine olacağını söyled.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.