HaberlerAsyaDünyaİranOrtadoğu

İran ve Hindistan arasındaki ikili işbirliğinin genişletilmesine vurgu

İran ve Hindistan Dışişleri Bakanları, ticari ilişkileri ilerletmek ve aşı müzakerelerini sonuçlandırmak için istişareleri genişletme gereğini vurguladılar.

İRNA’ya göre, Hüseyin Emir Abdullahiyan, New York’taki BM Genel Kurulu’nun 76. oturum kulisinde  dün Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile bir araya geldi.

Görüşmede, taraflar ikili ilişkileri gözden geçirdi ve bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundu, ticari ilişkileri ilerletmek için istişareleri genişletme ve aşı temini konusunda devam eden müzakereleri sonuçlandırma gereğini vurguladı.

İran ve Hindistan Dışişleri Bakanları Afganistan’daki son durumu da incelerken, halkın iradesini yerine getirme ve kapsayıcı bir hükümet kurma ve dış müdahaleden kaçınma gereğini vurguladılar.

Görüşmede Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin işbirliğini geliştirmeye ve ortak konsolosluk ve ekonomi komisyonları düzenlemeye hazır olduğunu duyururken, iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşması ve enerji alanında işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Hindistan Dışişleri Bakanı da İran’ı Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğinden dolayı tebrik etti ve hükümetinin vaat edilen ve müzakere edilen aşıları derhal göndermeye hazır olduğunu duyurdu./

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.