HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Hindistan ilişkileri geliştirilmelidir

İran İslam cumhuriyeti ekonomi bakanı Seyit Şemseddin Hüseyni, siyasi ve coğrafi konumları nedeni ile Tahran ve Yeni Delhi arasındaki ilişkilerin gelişmesi gerektiğinin altını çizdi.

İran ve Hindistan karma ekonomik komisyonu 16. oturumuna katılmak üzere Hindistan’In başkenti Yeni Delhi’de bulunan İran İslam cumhuriyeti ekonomi bakanı Seyit Şemseddin Hüseyni, iki ülkenin siyasi ve coğrafi konumları ayrıc auluslararsı alandaki ortak çıkarları nedeni ile mevcut işbirliği sürecinin genişlemesi gerektiğini belirtti.

Hüseyni, iki ülke arasında ekonomi, sanayi, külütrel ve eğitim alanlarında işbirliğin geliştirilmesi için en iyi yolun mevcut kapasitelerin kullanılması olduğunu ifade etti.

Hüseyni ayrıca iki ülkenin özel bankacılık sektörlerinin karşılıklı çalışmada bulunmak için teşvik edilmeleri gerektiğine işaretle, İran’ın Asya kıtasının en büyük pazarlarından biri olarak, Fars Körfezi, doğu ve orta Asya’nın büyük pazarlarına ulaşma imkanına sahip bir ülke olarak, bölge ülkeleri ve özellikle de Hindistan’ın ekonomi bağlarının güçlenmesi için kuzey-güney koridorunda rol almaya hazır olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.