AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Hindistan’ın Çabahar limanı alanındaki işbirliğini genişletiyor

Hindistan’ın ticaret ve ekonomi bakanlığı ihracatı kalkandırma konseyi Başkanı Vinay Sahrma, İran’ın Cabahar limanının bölge ekonomisinin kalkınmasında etkisinin önemine vurgu yaparak, bazı ülkelerin siyasi kararları Yeni Delhi yetkililerinin bu stratejik limanda varlığını geliştirme kararı üzerinde etkisi olamayacağını vurguladı.

Hindistanlı yetkili Sharma, Amerika’nın tüm tehditleri ve yeni tur yaptırımlarına rağmen İran ve Hindistan denizcilik sektörleri arasındaki işbirliği devam edeceğini belirtti.

Hindistan yönetimi ABD’nin tüm baskılarına rağmen Çabahar limanında yatırım yapmaya devam edeceğini kaydeden Sharma, Hindistan kendi çıkarlarını korumak için tüm fırsatları değerlendireceğini ifade etti.

Bundan önce de Hindistan ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari ABD baskılarına rağmen Yeni Delhi yönetimi Çabahar limanına yönelik iktisadi programını 2019 yılına kadar tamalamayı umduğunu ifade etmişti.

Bakan Gadkari ayrıca Çabahar liman kenti Hint okyanusu kıyılarında bulunan ülkelerin uluslararası pazarlara ulaşmaları için en yakın ve en ucuz yol olduğunu ve bu ülkelerin kalkınmasına katkı sağlayacağını belirtmişti.

Hindistan Çabahar limanını geliştirme projesinde 500 milyon dolar yatırım yapıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.