İran

İran ve Irak arasında alacakları ödeme yolları istişareleri

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Irak Elektrik Bakanı Maced Mehdi Hantuş’la düzenlediği ortak oturumda İran’ın Irak’tan bu ülkeye sattığı doğalgaz bedelini ödeme yollarını masaya yatırdı.

IRNA’nın haberine göre Bakan Zengene Iraklı Bakan Hantuş’la görüşmede iki ülke arasında son yıllarda İran doğalgazının Irak’a ihracatı alanında iki önemli anlaşma imzalandığını hatırlatarak, şimdiyi kadar da 27 milyar metreküp doğalgaz ihraç edildiğini belirtti.

Bakan Zengene, İran ve Irak milletleri ve devletleri arasında çok güçlü bağlar bulunduğunu, Iraklı Bakan Hantuş’un İran ziyareti ikili ilişkilerin gelişmesine ve iki bakanlık arasında işbirliğinin artmasına vesile olmasını diledi.

Bakan Zengene ayrıca, İran doğalgazının bedelinin ödenmesinde bazı sıkıntılarla karşı karşıya olduklarını, ancak yakın zamanda buna bir çözüm bulmayı umduklarını ifade etti.

Irak Elektrik Bakanı Hantuş da iki ülke arasında iyi ve seçkin ilişkilere vurgu yaparak bu ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydetti.

Bakan Hantuş da iki ülke arasında imzalanan doğalgaz anlaşmasına işaretle ithal ettikleri doğalgazın bedelini ödemek için bir çözüm yolu bulmayı umduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.