HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran ve Irak arasında ilişkiler güçleniyor

İran meclis başkanının uluslararası işler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran ve Irak arasında bundan sonra ilişkilerin daha da güçleneceğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, dün Irak’ın Basra eyaleti yöneticilerinden bir grupla görüşmesinde, Irak halkının teröristler karşısındaki büyük zaferini tebrik ederek, Irak ordusu ve halk güçlerinin terör örgütlerine karşı verdiği mücadelenin takdire şayan olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, Amerika ve müttefiklerinin bölgedeki projelerinin yenilgiye uğradığını belirterek, ”Irak halkı ve hükümetinin birlik ve beraberlik içinde sorunların üstesinden geldiğini gösterdiğini belirterek, ”gelecekte de bu birlik ve beraberlik ile siyasi irade ve dikkatin devam etmesini’ ümit etti.

Bu arada Irak’ın Basra eyaleti yöneticileri de, Irak’ın terörizmle mücadele sırasında İran İslam Cumhuriyetinin gösterdiği yardım ve çabalara teşekkür etti.

(Öte yandan İran Meclis Başkanı Uluslararası İşler Yardımcısı attığı tweette ABD’nin Suriye’deki askeri varlığı devam ettiği sürece bu ülkede barışın asla gerçekleşmeyeceğini ifade etti.
İran Meclis Başkanı Uluslarararası İşler Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin Suriye’deki askeri müdahalesini eleştirdi.

İranlı yetkili attığı tweette, şunları kaydetti: “Suriye’de ABD’nin askeri varlığı ve sivillere yönelik yapılan saldırılar uluslararası hukuka aykırıdır ve şiddetin artmasına yol açan en önemli bir faktördür. Dolayısıyla ABD’nin askeri varlığıyla bu ülkede barış ve güvenlik asla gerçekleşmeyecektir” )

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.