HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran ve Irak arasındaki diyalog komşular için bir dayanak olmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İslam cumhuriyetinin Irak ile yeni bir diyaloğu başlattığını bunun da tüm komşular için bir temel olabileceğini belirtti.

Bağdat’ta Iraklı mevkidaşıyla ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında konuşan Zarif “Irak ile bölgede terörizm ve radikalizm gibi ortak tehditlerle mücadelede eşitliğe ve dostluğa dayalı yeni diyalog başlattık.” dedi.

Tahran’ın terörle mücadelede Irak devleti ve milletini desteklediğine işaret eden Zarif “İran devleti ve milleti, terörle mücadelede Irak devleti ve milletinin yanında yer alıyor.” dedi.

İran’ın P5+1 ile nükleer anlaşmasına da işaret eden Zarif şöyle konuştu: “İran’ın nükleer meselesi yapay bir dosya idi şimdi sonlandırdığımıza göre bu başarı üzerine bölgede yeni bir temel atmaya geldik. İran, nükleer anlaşma sırasında müzakerelerin savaş yanlılığına galip geldiğini, işbirliği çatışmaya nazaran daha üstün bir seçenek olduğunu gösterdi. Bu mesajı bölgedeki komşu ve kardeş ülkelere de iletmek istiyoruz.”

Bölge devletleri ve milletleri arasındaki dinî, tarihî, coğrafi ve kültürel ortak yanlara işaret eden Zarif “Bölgede bir sorunumuz yok bu ortak yanları, bölge devletleri ve ülkeleri arasında ilişkileri geliştirmek ve terörizm ile radikalizmi dizginlemek için kullanabiliriz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.