Irakİran

İran ve Irak enerji alanında işbirliğini genişletiyor

İran’ın Bağdat büyükelçisi İrec Mescidi, Irak Elektrik Bakanı Maced Hantuş enerji alanında işbirliğini genişletmek ve İran’ın alacaklarını ödeme sürecini hızlandırmak amacıyla yakında Tahran’a bir ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı.

Cuma günü twitter hesabında Irak Elektrik Bakanı Maced Hantuş’un Tahran ziyaretine işaret eden büyükelçi Mescidi, Bakan Hantuş’un ziyaret amacı, enerji alanında işbirliğini genişletmek ve İran’ın alacaklarını ödeme sürecini hızlandırmak olduğunu belirtti.

Bundan önce Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü bu ziyaretin ikili yeni anlaşmaların imzalanması için gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Yine Irak Dışişleri Bakanı Fuat Hüseyin geçen ay İran’a yaptığı ziyareti sırasında İran milli güvenlik yüksek konseyi sekreteri Ali Şamhani ile görüşmesinde ülkesinin İran’a olan borçları hakkında sunduğu raporda, bu yoldaki mali ve bankacılık alanları ile ilgili önemli engellerin kaldırıldığını ve yakında iki ülkenin anlaştığı modele göre borçlarını ödemeye başlayacaklarını belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.