HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran ve Irak iki önemli enerji kaynağıdır

Irak Elektrik Bakanı Kerim Vahid Hasan, Irak ve İran’ın, bölgenin enerji ihtiyacını karşılamak için iki önemli kaynak olduğunu söyledi.

Kerim Vahid Hasan, ”Karadeniz Powership Doğan Bey” adlı gemiyi inşa edildiği Tuzla’da yaptığı açıklamada, bölgenin enerji politikasını belirlemek için dört ülke arasında (Irak, Türkiye, İran ve Suriye) çalışma grubu oluşturulduğunu, Irak ve İran’ın , bölgenin enerji ihtiyacını karşılamak için iki önemli kaynak olduğunu söyledi.

Türkiye’nın sanayi ülkesi olması dolayısıyla bu enerjinin üretilmesinde büyük katkısı olacağını ifade eden Hasan, Türkiye ve Suriye aracılığıyla bu enerji Avrupa’ya ihraç edilebileceğini söyledi.

Hasan, ‘’ Bu dört ülke, eğer anlaşmaya varırlarsa, Avrupa’nın önemli enerji kaynağı olacaklar. Bu konuyu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde gündeme getirmiştik ve bu stratejiye olumlu bakmışlardı. Ayrıca Hilmi Güler Enerji Bakanıyken, bu konuyla ilgili mutabakata varılmıştı. Enerji Bakanı Taner Yıldız da bu konuyla çok ilgili ve yakında Bağdat ya da Ankara’da dörtlü anlaşmayı takip etmek için görüşme yapılacak’’dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.