HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran Ve Irak Yargı Alanında İşbirliğini Geliştiriyor

İran adalet bakanı Alirıza Avai, İran’ın her zaman Irak halkı ve hükümetinin yanında olduğunu belirterek, ”İran İslam Cumhuriyeti yargı ve hukuki alanda tecrübelerini Irak’a vermeye hazırdır’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, Alirıza Avai, dün Cenevre’de BM insan hakları şurasının 37. konferansında Irak adalet bakanı Haydar ez’Zameli ile görüşmesinde, iki ülke arasında ticaret hacminin arttığına temasla, İran ve Iraklı tüccarların hukuki sorunlarının çözümünün zaruri olduğunu söyledi.

İran adalet bakanı, ayrıca Irak halkı ve hükümetinin terörizme karşı zaferi ve teröristlerin işgal ettiği toprakları geri almasına işaretle, iki ülke arasında her alanda ilişkiler ve işbirliğinin güçlendirilmesine vurgu yaptı.

Irak adalet bakanı da, Irak halkı ve devletinin teröristleri yenilgiye uğratmasında İran’ın seçkin rolünün olduğunu belirterek, bu rolün asla unutulmayacağını ve şimdi de Irak’ın yeniden yapılanmasında İran’ın yardımlarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Irak adalet bakanı, İran ve Irak arasında yargı ve hukuk alanında işbirliğinin gelişmesine önem verdiklerini bu doğrultuda İran’ın tecrübelerinin Irak’a intikali, yargı personelinin eğitimi ve özellikle de işadamlarının sorunlarının giderilmesi için hakem merkezinin oluşturulması konusunda işbirliğinin zaruri olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.