AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve İsviçre konsolosluk ilişkilerini geliştirecek

İran Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Ali Çegeni ile İsviçre Federal Uluslararası Göç İşbirliği Genel Müdürü Von Arb arasında gerçekleşen görüşmede, konsolosluk işbirliğinin artırılması konusunda fikir alışverişi yapıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Ali Çegeni bu görüşmede, İran ve İsviçre’nin tarihi ve dostane ilişkilerine değinerek özellikle bilimsel, kültürel ve eğitim konusunda iki ülke halkının daha kolayca iletişim sağlamaları gerektiğini belirtti.

İki ülkenin özellikle Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın uygulanmasından sonraki dönemde ekonomik ve finans konulu ilişkilerin geliştirilmesine uygun fırsat bulunduğuna işaret eden Çegeni, iş adamları, yatırımcı ve sanayi sahipleri için vize kolaylığı sağlanmasını istedi.

İran ve İsviçre’nin turizm alanındaki yüksek potansiyellerinin altını çizen Çegeni, iki ülke turistleri için vize işlemlerinin daha rahat olmasını gerektiğini dile getirdi.

Çegeni ayrıca din adı ile cinayet işleyen terör örgütlerinin mülteci krizinin asıl nedeni olduğunu ve bu mesele ile kapsamlı şekilde mücadele edilmesi gerektiğini bildirdi.

İsviçre Federal Uluslararası Göç İşbirliği Genel Müdürü Von Arb da bu görüşmede, Avrupa’ya yönelik yaşanan mültecilik dalgasına ve aşırıcılık tehlikesine değinerek, bu meselelerin halledilmesi için ortak noktalara vurgu yapılması gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.