HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran ve İtalya Dışişleri Bakanları arasında görüşme

İran ve İtalya dışişleri bakanları yaptıkları görüşmede, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler ve Afganistan’daki durumu ele aldılar.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün New York’ta İtalyan mevkidaşı Luigi Di Maio ile yaptığı görüşmede, İran ile İtalya arasındaki ikili ilişkilerin iyi gidişatından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ilişkilerin 160 yıllık geçmişinin bulunduğunu söyledi ve ”İran’da yeni hükümet, İtalya ile en üst düzeyde ilişkileri sürdürmeye isteklidir’ dedi. 

Amir Abdullahiyan ayrıca iki ülke arasında sanayi, tarım, bilim, teknoloji ve turizm gibi çeşitli ekonomik ve ticari alanlarda işbirliği için birçok kapasite olduğuna işaret ederek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyetleri desteklenerek bu alanın desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

İtalya Dışişleri Bakanı da, iki ülke arasındaki ilişkileri çok önemli olarak nitelendirerek, ülkenin iki taraf arasındaki istişareleri düzenlemeye çalıştığını belirtti ve ”iki ülke arasında kültürel boyutları ele alan ortak projeler önemlidir, zira geçmişten beri gelen güçlü ilişkiler dikkate alındığında bu projeler çok önem kazanacaktır’ dedi. 

İtalya Dışişleri Bakanı, Afganistan’da kalan İtalyan vatandaşlarının Afganistan’ı terk etmesine yardım ettiği için İran’a teşekkür etti ve İran’daki Afgan mülteci ve sığınmacıların aşılanması için de İtalya’nın  yardım göndermeye hazır olduğunu duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.