AsyaHaberler

İran ve Japonya etkili iki ülkedir

İran İslami Şura meclisi başkanı İran ile Japonya’nın zengin tarih ve kültüre sahip olup aralarındaki ilişkilerin gelişmesinin iki millet ve bölgenin lehine olacağını söyledi.

Üst düzey bir heyet başkanlığında beş günlük ziyaret için Japonya’ya giden Ali Laricani Japon meslektaşı Takahiro Yukomici ile görüşmesinde İran ile Japonya’nın bölgede etkili iki ülke oldukları ve Tahran’ın Japonya ile ilişkilerine saygı duyduğunu söyledi.

İslami şura meclisi başkanı ayrıca İran’ın barışçı nükleer siyasetlerini izah ederek bazı ülkelerin İran nükleer programıyla ilgili çelişkili tutumunu eleştirdi.

Japonya meclis başkanı ise iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere değinerek geçen yıl iki ülke ilişkilerinin 80 yıllık olduğunu bildirdi. Bugün bir araya gelen İran ile Japonya meclis başkanları ikili ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde vurgu yaptılar.

İran ile Japonya’nın Afganistan meselelerini çözümleme ve Asya bölgesinin dayanışması yönündeki işbirliği Laricani’nin Japon meslektaşıyla masaya yatırdığı konulardan biri oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (32) içerik yüklenmiştir.