HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Katar dostane ilişkiler içerisindedir

İran ve Katar arasında stratejik ilişkilerin ötesinde dostane ilişkilerin bulunduğunu vurgulayan cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kardeşlik bağlarının ebedi olduğunu ve zamanın geçmesiyle de bu ilişkilerde hiçbir değişiklik olmayacağını belirtti.

Katar Bakanlar Konseyi Başkanı Al Sani ile görüşen Ahmedinejad, iki ülke yetkilileri arasında tam güven ve samimiyet olduğuna işaret ederek “iki ülke arasındaki dostane ilişkiler ve iş birliği günden güne artıyor. Bugün iki ülke, iş birliğin geliştirilmesi yolunda bilinçli adımlar atıyor ve bu tür ilişkiler, iki ülkenin yararına olacağı gibi bölge ve İslam Dünyası’nın da yararına olacak. bölge ülkeleri tam bir sabır ve dikkatle yan yana yer alarak yabancılara fırsat vermemek için ilişkilerini ve iş birliğini artırmalı” dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin bölge ülkeleri ve özellikle Fars Körfezi ülkelerinin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savunduğunu vurgulayan Ahmedinejad “bölge ülkelerine saldırmak isteyenler olursa İran tüm varlığıyla bölge ülkelerinin ve Fars Körfezi kardeşlerinin yanında yer alacak. Bölgenin tüm sorunları bölge ülkelerinin katılımı ve görüş birliğiyle çözümlenmeli. Kardeşlik atmosferini hakim kılarak bölgede güvenliği sağlamaya çalışmalı” dedi.

Filistin konusunda Katar’ın sergilediği tutumu takdirle karşılayan cumhurbaşkanı “Doha’da yapılan Gazze’ye destek toplantısı tarihi bir oturumdu. İran da Katar gibi uzlaşma müzakerelerinin hiçbir zaman sonuç vermeyeceğine ve Gazze kuşatmasının da sona ermesi gerektiğine inanıyor. Batılılar tehdit, zor ve baskıyla bağımsız ülkeler ve milletlerin ilerlemesini engellemeye çalışıyorlar” dedi.

Katar Bakanlar Konseyi Meclisi Başkanı Al Sani de, iki ülke arasındaki ilişkilerin geçici olmadığını vurgulayarak “iki ülke arasındaki ilişkiler özellikle son yıllarda gözle görülür şekilde arttı. Katar, İran’ın sergilediği tutumu kayıtsız şartsız takip ediyor ve hatta Arap Dünyasında tutumunu açıkça ifade ediyor. İran ve Katar, ciddi şekilde imzalanan anlaşmaları bir an önce hayata geçirmeliler” dedi.

İran’ın barışçıl nükleer programını destekleyen Al Sani “Katar, İran’ın nükleer teknolojisini geliştirmesinin bölge ülkeleri için kaygı verici olmadığını biliyor. İran çok güçlü bir ülke ve hiç şüphesiz programlarında bölge ülkelerinin durumunu da göz önüne alacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.