İslami Davet

İran ve Katar Güney Pars havzasından eşit miktarda gaz çıkartacak

26 Şubat 2017 17:38

İran’ın güneyinde yer alan Güney Pars havzasında 17.18.19.20 ve 21. ünitelerin hizmete girmesiyle, 1 ay içinde sözkonusu bölgeden gaz çıkarma miktarı Katar ile eşit seviyeye ulaşacak.

Güney Pars gaz havzası, dünyanın en büyük bağımsız gaz havzası olarak bilinirken, 34.2. trilyon metreküp ile dünyadaki gaz rezervinin yüzde 19’una sahip.

İran ve Katar ortak bölgesinin 3700 km. karelik bölümü İran kara suları içinde yer alırken 6 km.lik bölümü ise Katar karasularında bulunuyor.

İRNA’nın haberine göre, İran petrol bakanı yardımcısı Ali Kardor, dün yaptığı açıklamada, bu ortak gaz havzasından bir ay içinde her iki tarafın da eşit miktarda gaz çıkaracağını belirtti.

İranlı yetkili, son 3 yılda İran’ın sözkonusu bölgeden gaz üretim miktarının dikkat çekici şekilde artış kaydettiğini belirterek, Güney Pars havzasının tam olarak işletmeye açılmasının başta petro kimya ürünlerinin üretimi, ihracatı olmak üzere İran’ın uluslararası alanda da bu meseleyle ilgili konumunun güçlenmesine vesile olacağını söyledi.

İran ve Katar Güney Pars havzasından eşit miktarda gaz çıkartacak Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık