AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Katar güvenlik işbirliği anlaşması imzaladı

İran İslam Cumhuriyeti ve Katar’ın İçişleri Bakanları’nın katılmasıyla iki ülke arasında güvenlik işbirliği anlaşması imzalandı.

Bugün(Salı) Katar’ın başkenti Doha’da İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Mustafa Muhammed Neccar ve Katar İçişleri Bakanı Şehy Abdullah bin Nasır Al-i Sani’nin katılmasıyla ilk defa iki ülke arasında “güvenlik işbirliği anlaşmaı” imzalandı.

İmza töreninde sonra gazetecilere demeç veren İçişleri Bakanı Neccar, bu anlaşmanın, uyuşturucu madde ile mücadele etmek, mal kaçakçılığını önlemek, seyahat evrakları sahteciliğinin önünü kesmek, kara para aklama girişimileriyle mücadele etmek ,yasa dışı ekonomik faaliyetlerinin önünü kesmek, organize suçlarla mücadele etmek, sınırlar aşırı suçlarla ortaklaşa olarak mücadele etmek ve ayrıca sınır işbirliğini geliştirmek gibi toplam 12 maddeden oluşan bir anlaşma imzalandığını söyledi.

Neccar, yapılan anlaşmanın içeriğiyle ilgili olarak yılda bir kez ortak çaılşma grubu oluşturulacağının bilgisini verdi.

Katar İçişleri Bakanı Şehy Abdullah bin Nasır Al-i Sani ise imzalanan anlaşmanın Tahran ve Doha arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinde etkili olacağın kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.