HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Kongo aynı cephede yer almaktadır

Kongo Dışişleri Bakanı’nı kabulünde İran ve Kongo’nun dünya seviyesinde aynı cephede yer aldıklarını ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, sulta düzeni haricinde İran’ın Kongo olmak üzere tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek için hazır olduğunu söyledi.

Önceki gün Kongo Dışişleri Bakanı’nı kabul eden Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kongo’nun dünya meselelerine yönelik yaklaşımını takdir ederken, bu ülkenin Afrika kıtasında özgürlük mücadelesinde öncülük yaptığını ve bağımsızlığın maliyetini ödediğini ifade etti.

Ahmedinejad, bağımsızlığa doğru hareket etmek isteyen Kongo’ya İran desteklediğini konuşmasına ekledi.

İran ve Kongo’nun dünya seviyesinde aynı cephede yer aldıklarını ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, sulta düzeni haricinde İran’ın Kongo olmak üzere tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek için hazır olduğunu söyledi.

Kongo Dışişleri Bakanı Alexis Thambue Muwamba ise bu görüşmede İran İslam Cumhriyeti’nin dünya düzeyindeki konumuna işaretle, ülkesinin başta İran olmak üzere yeni dünya güçleri ile ilişkilerini başlattığını kaydetti.

Pek çok alanda İran’ın yüksek teknolojiler elde ettiğini söyleyen Kongo Dışişleri Bakanı, İran kendi yeteneğiyle her zaman krizden çıkmaya başarmıştır”dedi.

Alexis Thambue Muwamba, İran’ın ülkesine yardım edebileceğinden bu ülkeyle tüm alanlarda işbirliği yapmak istediklerini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.