HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Kuveyt kardeşçe ilişkilere örnektir

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Kuveyt’in kardeşçe ve dostça ilişkiler konusunda dünya için bir örnek olabileceğini belirterek, halihazırda iki ülkenin böyle bir ortamda bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bugün Kuveyt başbakanı Şeyh Nasır Muhammed el’Ahmed Es’Sabah’ı kabulünde, bölge düşmanlarının fırsat bulmaları halinde, bölgenin bütün ülkelerine saldırmak niyetinde olduklarına dikkat çekerek, “Düşmanlarımız, bizim bölge ülkeleri ve komşularla dostluğa dayalı ilişkilerimizden rahatsızlar. Zira, bizim dostluğumuz onların zararına, bölgenin yararınadır. Bunun için dostça ilişkilerin geliştirilmesi için çaba göstermeliyiz” diye konuştu.

Pakistan, Yemen ve bölgenin bazı ülkelerindeki huzursuzluklarına temas eden Ahmedinejad, “Düşmanlarımız, bölgenin huzursuz ve güvensiz olmasını istiyor ve bunun için çaba gösteriyorlar. Bu doğrultuda İran’a zarar vermek istiyorlar ama onların bu emperyalist siyasetleri Allah’ın lütuf ve inayetiyle yenilgiye mahkum olmuştur” dedi.

Bu arada sözkonusu kabulde, Kuveyt başbakanı da, İran’la her alanda ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduklarını belirterek, Batının İran’a yönelik siyasetlerini benimsemediklerini ve İran’ın nükleer çalışmalarının barışçı olduğuna inandıklarını söylerdi.

Kuveyt başbakanı, İran ve Kuveyt arsında, ortak yatırım dahil ticari ve iktisadi işbirliklerin geliştirilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.