HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran ve Latin Amerika ülkelerinin dostları ve düşmanları ortaktır

İran Meclis Başkanı Laricani “İran ve Latin Amerika ülkelerinin hem menfaatleri, hem de düşmanları ortaktır” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti kurucusu İmam Humeyni’nin-ks- 25. vefat yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma törenlerine katılmak üzere İran’a gelen Nikaragua Parlamento Başkanı Vekili İris Marina Blandon ile Latin Amerika ülkesi Parlamento Temsilcilerinden bir grup dün Tahran’da İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani’yle görüştüler.

Meclis Başkanı Laricani bu görüşmede yaptığı konuşmasında, İslami İran’la Latin Amerika ülkeleri arasındaki dostane ilişkilerin geçmişine değinerek “Biz Latin Amerika halkları ve liderlerine karşı büyük saygı duyuyoruz. İran halkı onların bağımsız ve istikbar karşıtı tavırlarını hep takdirle anıyor” dedi.

Laricani daha sonra “İran İslam Cumhuriyeti ve Latin Amerika ülkeler grubunun hem menfaatleri, hem de düşmanları ortaktır. Bu da yer küresinin iki tarafındaki halkları birbirine yakınlaştıran önemli 2 faktör niteliğindedir” diye vurguladı.

Laricani konuşmasının devamında, emperyalist projelerin dünyanın muhtelif bölgelerinde başarısız kaldıklarına değinerek “Bugün özgürlük yanlısı bağımsız ülkelerin daha fazla işbirliğinde bulunmaları için dünya çapında bir yakınlaşma ortamı sağlanmıştır” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.