HaberlerİranLübnanOrtadoğu

İran ve Lübnan arasındaki ilişkiler daha çok gelişecektir

Lübnan başbakanı Necib Mikati İran İslam cumhuriyeti ile Lübnan arasında bütün alanlarda ilişkilerin gelecekte de daha fazla gelişmesine şahit olmak istediklerini belirtti.

Mikati önceki gün, Lübnan’da temaslarda bulunan İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı basın danışmanı Ali Ekber Civanfikr’i kabulünde, Tahran ve Beyrut arasında tarihi ve köklü ilişkilerin bulunduğunu hatırlatarak Lübnan ile İran arasındaki ilişkiler düzeyinin geliştirilmesini istedi.

Mikati, İran ve Lübnan’ın, siyonist rejim karşısında mücadele ve direniş cephesinde olduğunu, iki ülkenin karşılıklı diyalog ve istişarelerin çok önemli olduğunu söyledi.

Civanfikr yaptığı açıklamasında, İran’ın, Lübnan’la her alanda ilişkileri geliştirmek istediğini hatırlatarak, Tahran, işgal altındaki Filistin topraklarının tamamının işgalden kurtarılmasına kadar direnişe destek vereceklerini söyledi.

Diğer taraftan Divanfikr Lübnan temasları çerçevesinde, göre Lübnan Parlamentosu başkanı Nebih Berri ile de görüştü.

Berri görüşmede, İran halkının 9. dönem meclis seçimlerine %60’ın üzerindeki katılımının, İran halkının kendi nizamlarına bağlılıklarını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Berri Suriye olayları ile ilgili Homs kentinde silahlı grupların almış olduğu yenilgi ardından Amerika ve müttefiklerinin siyasi görüşmeler söylemini dile getirdiklerini söyledi.

Civanfikr de İslami İran Cumhurbaşkanının samimi selamlarını ileterek, Lübnan’ın İran’daki son seçimlere bakışının şuurlu ve alimane bir bakış tarzı olduğunu ve İran halkının bu seçimlerde İslam İnkılabı rehberinin buyruklarını ön plana çıkardığını söyledi.

İslam İnkılabı düşmanlarının her zaman İran’la ilgili olarak hataya düştüklerini belirten Civanfikr, düşmanların tehdit ve yaptırımlarla İran halkını seçimlere katılmaktan ala koyabileceklerini zannettiklerini, ama daha önceki seferlerde olduğu gibi bu kez de İran halkının seçimlere geniş katılımıyla kendi nizamlarının yanında ve düşmanların karşısında yer aldıklarını gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.