AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Malezya dışişleri bakanları görüştü

D-8 üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının toplantısı aralığında İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve Malezyalı mevkidaşı bir araya gelerek iki ülkenin tüm alanlarda ilişkilerinin geliştirilmesini istediler.

Görüşmede iki taraf, iki ülke ilişkilerini,ekonomi durumu ve İslam Dünyası’nın durumunu değerlendirdiler.

Görüşmenin sonunda Mutteki basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Malezya bakanı ile görüşmede ekonomi ve ticari alanlarında ikili işbirliği düzeyinin artması konusunu görüştük. İran ve Malezya’da aktif olan sanayi ve ekonomi şirketlerinin ve ortak yatırımlarının desteklenmesi konusunda da anlaşmaya vardık” dedi.

Gelecek yılın başında Tahran’da İran ve Malezya ortak ekonomi iş birliği komisyonu toplantısının yapılacağına işaret eden Mutteki, iki ülke ilişkilerinin önünün çok açık olduğunu belirtti.

Görüşmede Malezya Dışişleri Bakanı da İran İslam Cumhuriyeti ile tüm alanlarda işbirliğin ve ilişkilerin gelişmesi yönünde müzakerelerin sürmesine sıcak baktıklarını belirtti.

Malezyalı bakan, ülkesindeki birçok şirket ve yatırımcının İran’da ticari ve ekonomi faaliyet göstermeye hazır olduğunu da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (34) içerik yüklenmiştir.