AfrikaHaberlerOrtadoğu

İran ve Mısır bölgenin kalkınmasına yardım edebilir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, ”İran ve Mısır arasındaki iyi ilişkiler, bölgenin güvenliği, istikrarı ve kalkınmasına yardım edebilir” dedi.

Salihi, Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesini olumlu karşıladıklarını belirterek, bunun bölgenin yararına olacağını söyledi.

Salihi, Mısır ile İran ilişkilerinin tarihteki iniş ve çıkışlara rağmen devam ettiğini belirtti. Salihi, yeni dönemde iki büyük ülke ve milletin ilişkilerinin gelişmesine tanık olmayı umduklarını ifade etti. Mısır halkının isteklerinin yerine getirilmesi yönünde tarihi bir sayfa açtığını kaydeden Salihi, Mısır halkını elde ettikleri zaferden dolayı bir kez daha kutladığını bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El Arabi’nin dünkü basın toplantısında, ”İran ile yeni bir sayfa açmaya hazır oldukları” yönündeki ifadesi basında yer almıştı. İran ile diplomatik ilişkileri yükseltmenin İran tarafına da bağlı olduğunu belirten El Arabi, ”Mısır, İran’ı düşman olarak görmüyor. İki ülke tarihi ve derin ilişkilere sahip” ifadelerini kullanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.