AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Nijerya maden anlaşması imzaladı

Nijerya Ticareti Kalkındırma Bakanı ile İran İslam Cumhuriyeti Maden ve Sanayi Bakanı arasındaki görüşmede maden çıkartılması konusunda iş birliği protokolü imzalandı.

Tahran’da yapılan görüşmede Ali Ekber Mihrabiyan “Nijerya, Afrika kıtasının önemli ülkelerinden biridir ve halkının yüzde 95’i Müslümandır. Nijerya hem insan gücü hem de doğal kaynaklar açısından büyük bir potansiyel” dedi.

Protokolün özellikleriyle ilgili olarak Mihrabiyan, anlaşmadan amacın madenlerin çıkartılması konusunda iki ülke arasında iş birliğinin geliştirilmesi olduğunu belirtti.

İran Jeoloji Kurumu’nun gelişmiş teknolojisine işaret eden Bakan “elimizdeki uzmanlar ve teknoloji bilgileri kullanarak bugün bu ülkelerle geniş çaplı iş birliği içinde olabiliriz. Jeoloji ve maden çıkartılması alanında dünya çapında üstün bir konumdayız ve bugün dünyanın onlarca ülkesinde jeoloji, maden çıkartılması ve uzmanların eğitilmesinde aktifiz” dedi.

Nijerya Maden ve Enerji Bakanlığı vekili de anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Afrika ülkelerinin sıkıntılarını ve sorunlarını anlayan bir ülkede bulunmaktan mutluyum” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.