AfrikaHaberler

İran ve Nijerya tüm atom silahlarının imhasını istedi

İran ve Nijerya’nın Dışişleri Bakanları, atom silahlarının imhası ve atom silahından arınmış bir dünya üzerinde vurgu yaptı.

D8 Zirvesine katılmak üzere Nijerya’ya giden Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Abuca’ya varır varmaz, meslektaşı Henri Udin Ecemgubiya ile görüştü.

Bu görüşmede, her iki taraf da ikili ilişkilerin geliştirilmesi, D8 ülkeleri arasında işbirliğinin arttırılması, bölge ve uluslar arası gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Bu görüşmede bölgesel ve uluslar arası gelişen olaylar ele alınarak Filistin, Gazze ve Afganistan hakkında görüş alışverişinde bulunuldu ve atom silahlarına sahip ülkelerin bu silahları imha etmesi ve atom silahından arınmış bir dünyanın varlığına vurgu yapıldı.

ABD, Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve Siyonist İsrail en fazla atom bombasına sahip olan ülkeler.

Türkiye’de ABD’ye ait olan İncirlik Üssü’nde de ABD’nin 50 ile 90 arası atom bombası bulunuyor. Arkasından, sırasıyla, 50 ve 20-40 arası atom bombası bulunan İtalya’nın Aviano ve Ghedi Torre üsleri geliyor. Belçika (Kleine Brogel), Almanya (Büchel) ve Hollanda (Volkel) Avrupa’da Amerika’nın atom bombalarını konuşlandırarak hem kendilerini, hem dünyayı tehlikeye atan diğer ülkeler. Sırf bu ülkelerdeki ABD atom bombalarının sayısı 1020 arasındayken bizzat Amerika’da bunun birkaç katı atom başlıklı füze olduğu biliniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.