AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Ve Pakistan Arasında Ticaret Alanında Yeni Gelişmeler Yaşandı

İran’ın İslamabad Büyükelçisi Mehdi Hünerdust, Mehr muhabirine verdiği demeçte İran-Pkistan ilişkilerini değerlendirdi.

Bu yönde Hünerdust, “İki ülkenin üst düzey yetkililerinin gerçekleştirdiği süregelen ziyaretleri İran ve Pakistan’ın yüksek bir düzeyde siyasi ilişkilere sahip olduğunu gösteriyor. Bunlar iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin temelini oluşturmaktadır. Direniş ekonomisi doğrultusunda Pakistan’daki ekonomik kapasitelerden yararlanabiliriz” ifadelerini kullandı.

İki ülkedeki potansiyellerin iki tarafa tanıtıldığına işaret eden Hünerdust, İran’ın yerli ürünlerini Pakistan’a ihaç etmek için gerekli temellerin oluşturulduğuna dikkati çekti.

Asya’da iki önemli ülke olan İran ile Pakistan arasındaki ilişkilerin hayati önem taşıdığını belirterek, “Son yıllarda, iki ülke arasındaki ilişkilerin ivme kazanmasına tanık olduk. Zira bu konuda ciddi bir kararlılık var” açıklamasını yaptı.

İran-Pakistan’ın ticaret hacminin son durumu konusunda Mehdi Hünerdust, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi, iki yıl önce iki yıl önce 500 milyon dolara çıktı ve geçen yıl ise 1,2 milyar dolara yükseldi” diye konuştu.

İki ülkedeki piyasanın çok verimli olduğunu aktaran İranlı Büyükelçi, sözlerini şöyle tamamladı: Tahran ile İslamabad arasındaki mevcut ticaret sorunlarını ortadan kaldırıp ekonomik yaptırımların etkisini azaltmak için iki taraf arasında birkaç tur müzakere yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.