ArabistanHaberlerOrtadoğu

İran Ve Pakistan Sınırındaki Terör Operasyonları Suudilerin Senaryosunun Bir Parçasıdır

Batı Asya konuları uzmanı Kasım Gafuri, Tesnim Habere verdiği röportajda, Suudi yetkililerin İran’a karşı kışkırtıcı tutumları ile ilgili olarak, İran ve Pakistan sınırındaki terör operasyonlarının Suudilerin senaryosunun bir parçası olduğuna değindi ve şunları söyledi: ‘Suudi Savunma ve Dışişleri Bakanları olmak üzere Arabistanlıların İran karşıtı son tutumları birkaç aşamada değerlendirilebilir. Bu konun bir kısmı, Arabistan içerisindeki gelişmelerden kaynaklanmış olabilir. Katif gibi bazı bölgelerde, halk uyanışına şahit olunmaktadır. Suudi kuvvetler kapsamlı olarak o bölgelerdeki halkın talepleriyle kapsamlı olarak mücadele etmekte ve Avamiye bölgesinde de şiddetli baskı eylemleri gerçekleştirmektedir.

Suudiler ülke içerisinde büyük güvenlik sorunları ile karşı karşıya kalmış ve ekonomik başarısızlık ve güçsüzlük de Arabistan’ı sarmıştır. Uluslararası kuruluşların istatistikleri, Arabistan’ın, merkezi Suudi Kralının oğlunun sorumluluğunda bulunan ekonomik alanda birçok sorunla karşıya karşıya olduğunu ortaya koymaktadır.

Arabistan iç sorunların yanı sıra, Yemen olmak üzere bölgesel alanda da bir başarı sağlayamamıştır. Riyad bu alanda her gün yeni bir yenilgiye uğramaktadır. Suudiler Suriye ve Irak konusunda da Ürdün sınırlarında gerçekleştirdikleri askeri eylemlere ve yaptıkları propagandalara rağmen, istenilen bir sonuç elde edememişlerdir.

Suudiler şimdi, İran fobi gibi konuları gündeme getirerek ülke içerisinde kamuoyunun düşüncesini saptırmak istemektedir. Riyad bu taktikle iç ayaklanmaları hafifmiş gibi göstermek ve bu suçlamalarla yaptığı eylemleri haklı kılmak istemektedir. Arabistan dış bağlantıları ile de yenilgilerini gizlemeye çalışmaktadır.

Suudilerin gerçekleştirdiği eylemlerin bir kısmının da İran’da yaklaşan seçimlerle birlikte, Arabistan’ın kendisi için kurduğu hayal ve düşüncelerden kaynaklandığı söylenebilir. Suudiler bu atmosferden özellikle etnik ve dini ayrım oluşturmak olmak üzere kendi hedefleri için yararlanabileceklerini düşünüyorlar. Arabistan kanallarının aynı Muhammed Bin Salman’ın “çatışmaları İran sınırlarına sürüklemek istiyoruz” iddiasında bulunduğu gibi, bu konuda çok çalıştığı ve İran’da sorun çıkarmak istediği görülmektedir.

Arabistan’ın eylemlerinin bir kısmı da İran karşıtı eylemlerini gerçekleştirmek içindir. İranlı askerlerin şehit olmasına neden olan Pakistan ve İran sınırındaki terör operasyonları, Suudilerin senaryosunun bir parçasıdır.

Suudiler Trump’ın Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaret arifesinde de bazı eylemlerde bulunuyorlar. Arabistan önümüzdeki günlerde Amerika ve İslam ülkeleri zirvesi iddiasıyla bir toplantı düzenleyecek ve Trump ta bu toplantının konukları arasında olacak. Riyad bu tip eylemleri ile Amerika karşısındaki başarısını korumaya ve Washington’dan ayrıcalık kazanmaya çalışıyor. Öte yandan Arabistan, Arap ülkeleri arasında kendisini onların babası olarak gündeme getirmek istiyor.’

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.