AsyaHaberler

İran ve Pakistan’dan askeri müdahalelere tepki

İslamabad’da bir araya gelen Menuçehr Muteki ve Kureyşı, Afganistan’ın sorunu bölgesel yaklaşımlarla çözülebileceğini vurgulamakla, büyük güçlerin askeri müdahelelerini eleştirdiler.

İran, Pakistan ve Afganistan’ın üçlü oturumu için Pakistan’da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan, Pakistan’lı mevkitaşı Mahmud Kureyşi ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Afganistan’ın sorunu askeri seçenekle çözülemeyeceğini ifade eden Menuçehr Mutteki, sorunun bölgesel yaklaşımlarla ve diyalogla çözülebileceğini vurguladı.

Mutteki, Afganistan ve Pakistan’daki aşırılığa işaret ederek, sınır tanımayan terörizmin bölgeye has bir sorun olmadığını, büyük güçlerin bölge politikaları da yenilgiye uğradığının altını çizdi.

Afganistan’ın sorunu komşu ülkeler üzerinde olumsuz etkiler yarattığını hatırlatan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Afganistan sorunu bir tek bölge ülkelerinin katkısıyla çözülebileceğini kaydetti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi ise bu görüşmede İran ve Pakistan arasındaki geçmişe dayanan ilişkilerine işaretle, bundan önce ilki Tahran’da düzenlenen üçlü olturumun bitiminde yayınlanan bildirinin önemli olduğunu, Pakistan ise bu bildiriye karşı kendini sorumlu bildiğini söyledi.

Afganistan sorunu bir tek bölgesel yaklaşımla çözülemeyeceğini ifade eden Kureyşi, İran ve Pakistan’ın, Afganistan sorunundan diğer ülkelere nazaran daha da etkilendiklerini dile getirdi.

Pakistan Dışişleri Bakanı, İran’ın girişimiyle düzenlenen İran-Pakistan-Afganistan üçlü oturumun önemini açıkladı.

Taraflar, büyük güçlerin askeri müdahelelerini de eleştirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.