AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Romanya ekonomik ilişkilerini geliştiriyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve Romanya’nın ekonomik münasebetlerinin gelişmekte olduğunu kaydetti.

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’da Romanya Dışişleri Bakanı Lazar Comanescu’yu kabul ettiği görüşmede, iki ülkenin bölgesel, kültürel, siyasi ve ekonomik işbirliği ve münasebetlerini güçlendirmek için yeni bir sayfa açmaları gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, enerji ve sanayi başta olmak üzere iki ülkenin ekonomi alanında sahip olduğu bol imkanlar için Romanya ve ekonomik işbirliği ve ticaret hacminin artması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Ruhani, Kuzey’i Güney’e, Doğu’yu Batı’ya bağlayan İran’ın üstün coğrafi konumuna dikkat çekerek, İran İslam Cumhuriyeti’nin raylı sistem koridorunun gelişmesine büyük önem verdiğini, İran ve Azerbaycan demiryollarının birbirine bağlanması ile bu koridorun daha da güçleneceğini belirtti, Romanya’nın da bu bağlamda önemli rol ifa edebileceğini vurguladı.

Ruhani ayrıca, iki ülkenin kültürel, akademik ve turistik ilişkilerinin takviye edilmesinin zaruri olduğunu kaydetti, ortak projelerinin uygulanmasının altını çizdi.

Bölgedeki terörizm sorunu ve Avrupa dahil dünyaya sıçrama tehlikesine işaret eden Cumhurbaşkanı sözlerinin devamında, terörizmin küresel bir sorun olduğunu, bu yüzden bütün ülkelerin istihbarat, kültür, siyaset ve güvenlik alanlarında işbirliği yaparak, buna karşı mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Romanya Dışişleri Bakanı da, ülkesinin Tahran ile bütün siyasi, iktisadi, kültürel ve bilimsel alanlarda ilişkilerini geliştirmek için kararlı olduğunu vurguladı

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.