AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Rusya, Suriye ve Yemen’i görüştü

İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ile Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi, Suriye ve Yemen gelişmelerini ele aldı.

Arap ve Afrika işlerinden sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emirabullahiyan, bölge halklarının çıkarlarının temini hedefi ile karşılıklı işbirliğindeki engellerin kaldırılması için, İran’ın olumlu yaklaşımının bölge ülkeleri için bir fırsat olduğunu ifade etti. Emir Abdullahiyan, Suriye, Yemen ve Libya’daki son gelişmeleri ele almak için Tahran’da düzenlenen Rusya-İran Ortak Toplantısı’nda, İranlı yetkililerin diyalog ile ilişkileri iyileştirmek ve geliştirmek yaklaşımına işaretle, bölgesel krizlerin ancak siyasi çözümle halledilebileceğini kaydetti.

ABD’nin bölgeye yönelik tehlikeli planlarına temas eden Emir Abdullahiyan, bazı bölge ülkelerinin askeri seçeneğe başvurmak suretiyle bölgesel sorunların çözümü için yeni bidatler izlediğini esefle dile getirdi.

Görüşmede Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bagdanov da, bölgesel sorunların çözümü için Suudi Arabistan ve İran başta olmak üzere bölge ülkeleri arasında daha fazla istişare yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bagdanov, Suriye ve Yemen gibi bölgesel sorunların, İran İslam Cumhuriyeti olmadan çözüme kavuşmasının imkansız olduğunu, bu gidişatla, sadece teröristler ve IŞİD’in bölgede güç kazanacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.