İslami Davet

İran ve Rusya’nın enerji alanında stratejik işbirliği

15 Aralık 2017 11:15

İran Petrol Bakanı ve Rusya’nın Gazprom firması başkanının katıldığı törende İran petrol milli firması ile Gazprom firması iki petrol anlaşması imzaladı.

Doğalgaz alanında işbirliği yol haritası olan bir anlaşmayı İran petrol milli firması Başkanı Ali Karder ve Rusya’nın Gazprom firması Başkanı Aleksi Miller imzaladı. İmza töreninin sonunda iki taraf ayrıca İran’ın LNG projesinde işbirliği protokolü imzaladı.

İran petrol milli firması ile yapılan anlaşma için düzenlenen imza töreninden sonra gazetecilere açıklama yapan Gazprom firması Başkanı Aleksi Miller, bugün İran ile doğalgaz alanında işbirliği konusunda önemli bir adım atıldığını kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti ve Rusya federasyonunun dünyada doğalgaz üreten birinci ve ikinci ülkeler olarak işbirliği dünya piyasalarında belirleyici ve stratejik bir adım sayılıyor. Tahran ve Moskova bölgesel ve küresel iki önemli aktör olarak birbirinin ihtiyaçlarını karşılamak ve tamamlamak bakımından önemli rol ifa eden iki ülkedir. İran ve Rusya çeşitli alanlarda işbirliği için çok iyi kapasiteleri bulunuyor ve enerji alanında işbirliği iki ülkenin işbirliğinde simgesel boyut kazandığı gözleniyor. Nitekim Buşehr nükleer santrali İran ve Rusya’nın yapıcı işbirliğinin simgesidir ve bugün bu işbirliğinin petrol ve doğalgaz gibi diğer enerji alanlarına da yayıldığı anlaşılıyor.

Bu çerçevede İran petrol Bakanı yardımcısı Emir Hüseyin Zamaninia yaptığı açıklamada, İran ve Rusya enerji alanında stratejik işbirliği yapma konusunda anlaştıklarını, ki bu da İran’ın petrol ve doğalgaz sahalarını geliştirmekten araştırma geliştirme alanına kadar çeşitli alanları kapsadığını belirtti.

İran ve Rusya dünya enerji alanında etkili aktörlerdir ve biri OPEC üyesi olarak ve diğeri de OPEC dışında bağımsız olarak petrol üreten iki ülke olarak dünya enerji piyasalarının düzenlenmesinde stratejik rol ifa ediyor. Bugün Gazprom firması Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının %25 kadarını tek başına temin ediyor. Bu şartlarda Rusya’nın Gazprom firmasının dünyanın en büyük doğalgaz kaynaklarına sahip olan İran İslam Cumhuriyeti ile işbirliği yapması iki ülkenin aktif ve etkili olabilecekleri alanları geliştirebilir.

Bu çerçevede Rusya İran’ın LNG alanında işbirliği yaparak İran İslam Cumhuriyeti’nde üretilen LNG’ynin başka ülkelere ihraç etmesine katkı sağlamak istiyor. Gerçekte Rusya’nın Gazprom firmasının dünya genelinde sahip olduğu özel konumu ve itibarı yüzünden bu firma İran gazını ihraç eden bir ortak olarak devreye girmek istiyor. Gerçi İran petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene’nin belirttiğine göre bu önemli işbirliğinin gerçekleşmesi iki tarafın yürüttükleri müzakerelerin sonucuna bağlıdır.

İran İslam Cumhuriyeti büyük doğalgaz kaynakları ve stratejik konumuna sahip olan bir ülke olarak Avrupa kıtasına doğalgaz ihraç edebilecek konumdadır. Yapılan incelemelere göre Avrupa kıtasına ihraç edilecek doğalgazın hacmi 2020 yılına kadar belirlenmiştir ve İran AB’nin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık 30 milyar metreküpünü karşılayabilir. Bu durum, hali hazırda Avrupa kıtasının doğalgaz ihtiyacının karşılanmasında önemli rol ifa eden Rusya’nın Gazprom firması ile İran doğalgaz milli firması arasındaki işbirliğinin önemini ikiye katlıyor. İki taraf arasında imzalanan doğalgaz işbirliği yol haritası anlaşmasını da bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

İran ve Rusya’nın enerji alanında stratejik işbirliği Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık