AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Sırbistan arasında iktisadi işbirliklerin gelişmesine vurgu

İran ve Sırbistan arasında Belgrad’da düzenlenen 2. Ortak Ticari Oturumunda, iki ülke arasında ticari ve iktisadi işbirlikler ele alındı.

İRNA ajansına göre, İran sanayi, maden ve ticaret bakanı Muhammed Şeriatmedari ve Sırbistan başbakan yardımcısı ve ticaret, turizm bakanı Rasim Liyayiç ile Sırbistan Ticaret Odası başkanı Marko Çadeş’in de katıldığı sözkonusu oturumda, Çades, iki ülke ilişkilerin düzeyinin ticaret ötesinde olduğunu belirterek iki ülke işadamlarından ilişkilerin geliştirilmesi konusunda uygulama aşamasına gelinmesine vurgu yaptı.

Sözkonusu oturumda Şeriatmedari de, Avrupa’nın güneydoğu bölgesinin İran açısından önemli olduğunu belirterek, Sırbistan’ı, bölgede barış ve istikrarı bir limanı olarak gördüklerini zira İran’ın da Asya’nın batısında aynı role sahip olduğunu söyledi.

Bu arada Sırbistan ulaştırma bakanı bayan Zurane Mihailoviç de dün İran sanayi, maden ve ticaret bakanı ile görüşmesinde, inşaat ve meskeni iki ülke iktisadi işbirliğinde yeni alanlar olarak nitelerken, Sırbistan’ın bu alanda İran’la ciddi olarak işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Şeriatmedari de sözkonusu görüşmede, ulaştırmayı ticaretin kalkınmasının temeli nitelerken, İran’ın ulaştırma alanında işbirliğini geliştirmeye hazırlıklı olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.