AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Sudan deniz kuvvetleri arasında işbirliği geliştirilecek

İran ve Sudan deniz kuvvetleri arasında işbirliğinin geliştirileceği bildirildi.

İran deniz kuvvetleri komutanı tuğamiral Habibullah Seyyari, bugün Tahran’da Sudan deniz kuvvetleri komutanı Delil Elazu Muhammed Fazlullah ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin mevcut deniz işbirliğini güzel olarak nitelerken, iki ülke deniz kuvvetlerinin işbirliğinin arttırılmasının iki ülke düşmanlarına karşı bir tedbir olacağını söyledi.

Seyyari, İran silahlı kuvvetlerinin, Fars Körfezi, Umman Deniz ve Babul Mendeb Körfezi’nde yabancı güçlerin her türlü hareketliliğini gözetlediğini söyledi.

İran deniz kuvvetleri komutanı, İran deniz kuvvetlerinin Kızıldeniz’in güvenliği amacıyla filolar göndermeye devam edeceğini ve bu filoların Sudan’ı ziyaret edeceğini belirterek, sözkonusu İran deniz filolarının Aden Körfezi’nde Çin ve İran ticari ve diğer gemilerin güvenliğinin sağlanması ve korsanlardan korunması yönünde önemli faaliyetlerde bulunduklarını söyledi.

Sözkonusu görüşmede Sudan deniz kuvvetleri komutanı da, İran ordusunun askeri tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirterek, İran’la askeri ve diğer alanlarda işbirliğini geliştirmekten yana olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Haziran 2021 (21) içerik yüklenmiştir.