HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran ve Suriye bilimsel işbirliğini geliştirecek

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad dün, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad’tan, ikili ilişkilerin yanı sıra bu ilişkileri özellikle bilim,teknoloji ve teknik alanda geliştirme ufuklarını içeren bir mektup aldı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın Danışmanlarından Esfendiyar Rahim Maşai’nin Cumhurbaşkanı el-Esad’a teslim ettiği mektupta, bölgedeki son gelişmelere de yer verildi.

Maşai’nin dün Şam Fuarlar Kentinde açılan İran İleri Teknoloji Fuarında sergilenen teknolojiler hakkında verdiği bilgileri dinleyen Cumhurbaşkanı el-Esad; İran’ın tanık olduğu bilimsel ve teknolojik gelişmeyi överek bu gelişmelerden her alanda yararlanma gerekliliğine vurgu yaptı.

Bununla birlikte görüşmede; bölgesel ve uluslararası arenadaki gelişmeler ele alınırken Suriye ve İran’ın farklı davalarda koordinasyon kurmalarının önemine dikkat çekildi.

Görüşmeye, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Buseyna Şaban, Suriye’nin Tahran Büyükelçisi ve İran’ın Şam Büyükelçisi katıldı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, İran Cumhurbaşkanı Danışmanı Maşai ile Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ahmet Arnus, Dışişleri Bakanlığı Dış Basın ve Asya Departman Müdürleri, İran’ın Şam Büyükelçisi ve Suriye’nin Tahran Büyükelçisinin katıldığı bir görüşme yaptı.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı el-Esad ve Cumhurbaşkanı Ahmedinecad geçtiğimiz Ekim ayında Tahran’da bulundukları görüşmede, farklı sektörlerin yanı sıra kalkınma ve yatırım alanlarında yeni ufuklar açma, ticaret hacmini arttırma, bölge ülkeleri arasında bölgesel ekonomik işbirliğine ulaştıracak çıkarlar ağını genişletme önemi üzerinde durmuştu.

Bununla birlikte Suriye ve İran el-Esad’ın İran ziyareti sırasında, gümrük harç ve vergilerini azaltmayı hedefleyen serbest ticaret anlaşması imzaladı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (22) içerik yüklenmiştir.