AsyaBilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Suriye bilimsel-teknoloji işbirliği anlaşması imzaladı

İran İslam Cumhuriyeti Bilimler, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Cihangiriyan ve Suriye Yüksek Öğretim Bakanı Yardımcılarından Muhammed Necib Abdulvahid arasında iki ülke bilimsel-teknolojik işbirliği anlaşması imzalandı.

İki ülke ortak komisyonlarına bağlı uzmanlık komitelerinin çalışması sonrası hazırlanan eko-tekonoloji, deprem mühendisliği ve lazer teknolojileri alanlarında işbirliği anlaşması iki ülke yetkilileri tarafından imzalandı.

Cihangiriyan anlaşmanın imza töreninde yaptığı açıklamasında iki ülke arasında 10 yılı aşkın bir süredir bilimsel işbirliği sürecinin işlediğini, iki ülkenin de bilimsel, teknolojik, araştırma alanlarında işbirliğine sıcak baktığını ve iki ülke ortak komisyonlarının bu alanlarla ilgili bir yıl içinde iki kez toplanmasının bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Cihangiriyan iki ülke arasında varılan anlaşmanın 6 ay sonra hayata geçeceğinin de altını çizdi.

Abulvahid de yaptığı açıklamada, Şam yönetiminin Tahran ile bilimsel ve teknolojik işbirliğini geliştirmeye özel önem verdiğini ve iki ülke arasında varılan anlaşmanın bir an önce hayata geçmesini istediklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.