HaberlerDünyaOrtadoğuSuriye

İran ve Suriye dışişleri bakanları görüştü

İran ve Suriye Dışişleri Bakanları Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Faysal Mikdad, dün BM Genel Kurulu oturum kulisinde bir araya gelirken, Tahran ve Şam arasındaki ikili ilişkileri ele aldılar.

Görüşmede Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el’Mikdad,  Suriye’deki son gelişmeler hakkında bilgi verirken, İran İslam Cumhuriyeti’ne Suriye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Faysal Mikdad,  Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın son Şam ziyaretine de atıfta bulundu  ziyaret sırasında varılan anlaşmaları uygulamaya hazır olduğunu duyurdu.

Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin direnişe verdiği desteği  vurgulayarak, Suriye’ye bu ülkenin hükümeti ve halkının iradesine karşı dış müdahaleyi kınadı.

İran Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin iyileştirilmesi ve üzerinde mutabık kalınan planların uygulanması ihtiyacına değinerek, Suriyeli mevkidaşını Tahran’ı ziyaret etmeye davet etti.

Emir Abdullahiyan, İranlı özel sektör çalışanları ve iş insanlarının Suriye’deki varlığı için gerekli koşulların oluşturulması çağrısında da bulundu./

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (15) içerik yüklenmiştir.