HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran ve Suriye dışişleri bakanları görüştü

Şam’da İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim arasındaki görüşmede, Tahran ve Şam arasında stratejik iş birliği düzeyinin arttırılması ele alındı.

Görüşmede Mutteki ve Muallim, siyasi, ekonomi, kültürel, bilimsel, teknoloji ve konsolosluk alanlarındaki ikili iş birliğin ve ilişkilerin sürecini değerlendirirken iş birliğin daha da geliştirilmesi yönünde yeni projelerin uygulanması ve adımların atılması üzerinde durdular.

Taraflar ayrıca altyapı, bayındırlık, sanayi ve teknoloji paylaşımı konusunda ekonomi iş birliğinin artmasını da ele aldılar.

Vize uygulanmasının kaldırılması konusunda da anlaşmaya varan Mutteki ve Muallim yakın gelecekte konuyla ilgili anlaşmanın imzalanmasını umduklarını da belirttiler.

Lübnan, Filistin, Irak, Afganistan ve Pakistan’daki mevcut durumu da ele alan dışişleri bakanları ayrıca Siyonist rejimin Filistin halkına yönelik cinayetleri ve tehditlerini kınarken Filistin halkının haklarının iadesi ve işgalin sona ermesi üzerinde durdular.

Görüşmede Mutteki İran ve Suriye ilişkilerinin geçmişe dayandığını vurgulayarak iki ülke yetkililerinin iş birliğin geliştirilmesi konusunda kararlı olduklarını da belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanı da iki ülke arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin stratejik, derin ve istikrarlı olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (1) içerik yüklenmiştir.