Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğuSuriye

İran ve Suriye ilişkilerinin gelişimi daha da hızlandırılmalıdır

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye arasındaki ilişkileri sağlamlık ve devamlılık açısından son 30 yıl içinde eşsiz niteleyerek, bu ilişkilerin daha da hız kazanarak ilerlemesi gerektiğini söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ı kabulünde yaptığı konuşmada, İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye arasındaki ilişkileri sağlamlık ve devamlılık açısından son 30 yıl içinde eşsiz niteleyerek, bu ilişkilerin daha da hız kazanarak ilerlemesi gerektiğini söyledi.

İran ve Suriye arasındaki siyasi ilişkilerin ideal bir konumda olduğunu hatırlatan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney iki ülke arasındaki ekonomik ve teknik ilişkilerin sürekli gelişme seyri izlemesinden hoşnutluğunu dile getirerek mevcut ilişkilerin genişleme kapasitesinin bundan da fazla olduğunu belirtti.

Bölgede İran ve Suriye devletleri gibi başka hiç bir ülkenin böylesine 30 yıllık geçmişe sahip güçlü, sağlam ikili ilişkiye sahip olmadığını, bunun için mevcut tecrübeden azami yararlanılması gerektiğini belirten Rehber Seyyid Ali Hamaney konuşmasının bir diğer bölümünde ise Amerika’nın bölgede direniş çizgisinin ana düşmanı olduğunu, bunun için de sürekli olarak bu direniş çizgisini yok etmeye çalıştığını ama geçmişte olduğu gibi bundan böyle de bir sonuç elde edemeyeceğini söyledi.

Rehber Seyyid Ali Hamaney dost ülkeler arasındaki bölgesel işbirliklerinin daha da geliştirilmesi zaruretini vurgulayarak Irak’ta olup bitenlere temasla, tüm Iraklı grupların, halkoyları ve desteğine dayanarak kendi aralarında birlik ve dayanışma içinde bu ülke halkının sorunlarının çözümü ve işgalcilerin tamamen bu ülkeden çıkarılması yönünde hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da hazır bulunduğunu bu kabulde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’da iki ülke arasındaki ilişkilerin örnek ilişkiler olduğunu belirterek, İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye’nin ortak cephede yer aldıklarını ve ortak hedefleri bulunduğunu söyledi.

Beşşar Esad ayrıca İran ve Suriye arasındaki işbirliğinin tüm alanlarda devam edeceğini ve her geçen gün bölgede yeni gelişmelere tanık olunacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.