Genel

İran ve Suriye Savunma İşbirliği Protokolü imzaladı

Şam’da temaslarda bulunan İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Suriye Savunnma Bakanı General Elimat Ali Eyub ile görüşme sonrası savunma işbirliği protokolü imzaladı.

Protokolde iki ülkennin askeri ve savunma alanlarındaki işbirliğine vurgu yapılmaktadır.

General Hatemi, imza sonrası, protokolün ikili işbirliğinin artması için birçok zemin hazırladığını belirterek, iki ülkenin ilişkilerinin straatejik olduğunu, Suriye’nin savaş aşamasını geçtiğini ve yeniden imar aşamasına geldiğini belirtti.

Suriye Savunma Bakanı da İran’ın destekleri sayesinde teröristler ve onların destekçileri karşısında zaferin mümkün olduğunu söyledi.

General Ali Eyub, protokol ile birlikte iki ülkenin ikili işbirliği ile milli menfaatlerinin temin edileceğini ve diğer taraf ve ülkelerin mevcut güçlü ilişkilere zarar vermesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Eyub, ‘’Şam’a göre politika sadece milli menfaatler değildir, politika İran ve Suriye arasında var olan değerler ve ilkeler bütünüdür’’ dedi.

Diğer taraftan General Hatemi ve Suriye Savunma Bakanı ortak bir basın toplantısı düzenlediler. General Hatemi bu toplantıda, Suriye’de terörizmle mücadele o ülke komutanlığı ve direniş cephesinin yardımları ile son aşamalarına geldiğini söyledi.

İran’ın bölge ülkelerinin kalıcı güvenliği ve toprak bütünlüğüne önem verdiğini ifade eden Hatemi, İran’ın 40 yıldan beri tüm alanlarda Suriye ile iyi ilişkilere sahip olduğunu ve bunun devam edeceğini söyledi.

Suriye halkının anayasa çerçevesinde yaşayan bir bütün olduğunu ifade eden Hatemi o ülkedeki kalıcı güvenliğin o ülke silahlı kuvvetlerine verilen desteğe bağlı olduğunu söyledi.

General Hatemi, İran özel sektörünün Suriye’nin yeniden imarında o ülke yanında yer alacağı gibi, İran’ın güçlü savunma sanayi ile de Suriye’ye yardımcı olabileceğini belirtti.

Suriye Savunma Bakanı General Eyub da terörizmin Suriye’de kökeninin kazıtılması için önemli rolü olduğunu ve bu yardımlara müteşekkir olduklarını söyledi.

General Hatemi dün iki günlük bir ziyaret için Şam’a gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.