HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran ve Suriye yönetimleri Suriye konusunda ortak görüştedir

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, siyonist rejimin Suriye aleyhine komplo düzenlediğini söyledi.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Tahran’da temaslarda bulunan Suriye dışişleri bakanı ile görüşmesi ardından düzenlenen basın toplantısında, bazı ülkelerin, Suriye’de kaos çıkması için komplo düzenlediğini ve Beşşar Esad yönetiminin reform hareketlerini önlemek için çalıştığını belirterek, “siyonistler, Suriye hükümetini yıkmak ve kaos çıkarmak için komplo planları hazırlıyor” dedi.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi açıklamasında, Suriye’nin siyonist rejimin yayılmacı siyasetlerine karşı direniş ekseninde önemli bir ülke olduğunu belirterek, “bu durumu göz ardı etmemek gerekir ve Suriye hükümetinin zayıflatılarak, halkın sorunlarla yüz yüze bırakılmaması gerekir diye konuştu.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi Suriye’de bir başka hükümetin düşünülmesinin mümkün olmadığını hatırlatarak, Suriye krizi, bölgeyi etkisi altına alacaktır ve hatta dünyayı da etkileyecektir. Krizin büyümesi halinde öngörülmeyen sonuçlar doğabilir ifadesini kullandı.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi ayrıca, Suriye hükümeti ve devlet başkanı, ülkede halkın istediği reformları yapmakta olduğunu belirterek, “düşmanlar, hükümetin, reform çalışmalarını hayata geçirmesini önlemek için çalışıyorlar diye konuştu.

Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim de, bölgedeki bazı ülkelerin Suriye’de siyonist rejimin şom hedeflerini hayata geçirmek için çalıştığını belirterek, bu komploların hepsi başarısız olacaktır. Çünkü, Suriye halkı, komploları etkisiz hale getirmek ve zafere ulaşmak için kararlıdır dedi.

Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim Suriye ordusunun teröristlere karşı mücadelesinde gösterdiği fedekarlıklara halkın baskıcılara karşı dik duruşuna işaretle de, AB ve ABD yaptırımlarına rağmen, Suriye zafere ulaşacaktır diye konuştu.

Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim açıklamasında, Tahran ile Şam’ın Suriye konusunda ortak görüşte olduğunu hatırlatarak, Suriye hükümeti, reformları geniş ölçüde yapmakta kararlı. Bunların sonuçlarını görmek için fırsat verilmesi gerekir ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.