HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran ve Suriye’den Lübnan’a açık destek

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün Lazkiye’de İran Dışişleri Bakanı Manuşehr Muttaki ile temaslarda bulundu.

El-Esad ve Muttaki görüşmede; ikili ilişkilerin yanı sıra değişik alanlarda ortak önem taşıyan konularda bölge güvenliği ve istikrarının çıkarlarına hizmet edecek şekilde yüksek düzeyli koordinasyon ve görüş alışverişine konsantre oldular.

İsrail’in son olarak Lübnan egemenliğini ihlal etmesi ve saldırması ardından özellikle Lübnan olmak üzere Ortadoğu gündem konularının ele alındığı görüşmede İsrail saldırılarına kraşı Lübnan’ın desteklenmesi gereği vurgulandı.

El-Esad ve İran Dışişleri Bakanı işgal altındaki Filistin topraklarına da değinerek, başta Kudüs kentinin yahudileştirmesi, Filistinlileri diyarlarından ve topraklarından kovması gibi İsrail’in tehlikeli ihlallerine sınır koyma ve Gazze’ye uyguladığı katı ablukayı kaldırmada çabaları konsolide etme gereğinin altını çizdiler.

Irak konusunda ise el-Esad ve Muttaki, Irak halkının desteğini alacak, ülkenin toprak bütünlüğü, güvenliği ve istikrarını sağlayacak ulusal bir hükümetin derhal kurulması gereğinde mutabakat sağladılar.

Görüşmede bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı el-Esad İran Dışişleri Bakanı Muttaki’den ülkesinin nükleer dosyasına ilişkin son gelişmeler hakkında bilgi aldı. El-Esad bu bağlamda İran ile Viyana Grubu arasında yapılacak görüşmelerin kayde değer ilerlemeler sağlaması temennilerinde bulundu.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim ve İran’ın Şam Büyükelçisi katıldılar.

Aynı çerçeve altında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk el-Şara ve Dışişleri Bakanı el-Muallim İran Dışişleri Bakanı Muttaki ile birer görüşmede bulundular.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı el-Esad geçtiğimiz Pazar günü Ali Ekber Vilayeti ile Şam’da yaptığı görüşmede İsrail’in Lübnan topraklarına saldırısı ve Irak Hükümeti Kurulması konularını ele alınmıştı.

El-Esad Geçtiğimiz Şubat ayında da, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad ile Şam’da görüşmelerde bulunarak karşılıklı vize uygulamalarının kaldırılmasını içeren işbirliği anlaşması imzalanmış ve Mart ayından itibaren anlaşma uygulanmaya başlanmıştı.

Ayrıca geçtiğimiz Nisan ayında Şam’da düzenlenen Suriye-İran Yüksek Karma Komisyonu toplantılarında ekonomi, ulaşım, iletişim ve bilişim teknolojisine ek olarak yerel idare alanında işbirliği anlaşmaları ve enformasyon alanında bir mutabakat zaptı imzalandı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.