HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Tacikistan arasındaki ilişkiler geliştiriliyor

İran’ın Duşanbe Büyükelçisi Fagani, Tacikistan Parlamentosu Başkanı Zuhurov ile bir araya gelerek karşılıklı ilişkileri görüştü.

İran’ın Duşanbe Büyükelçisi Hüccetullah Fagani, Tacikistan Parlamentosu Başkanı Şukurcan Zuhurov ile bir araya geldi.

Başbaşa gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin mevcut durumu, parlamentolar arası işbirliği, bölgesel ve uluslararası konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Fagani bu görüşmede, İran Dışişleri Bakanı Zarif’in gerçekleştirdiği Tacikistan ziyaretine işaret ederek, “Başknet Duşanbe’de ortak ekonomik işbirliği komisyonunun yapılmasının yanı sıra iki taraf arasındaki temasların düzeyindeki büyük artış İran-Tacikistan’ın yakın ilişkilerinin güçlenmekte olduğunu gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Irak ve Suriye’de terör örgütlerinin büyük yenilgiye uğratıldığını kaydeden Fagani, teröristlerin faaliyet alanlarının değiştiğini ifade ederek, bu nedenle Orta Asya ülkelerinin olası tehditler altında olduğunu aktardı.

Hüccetullah Fagani ilaveten, İran’ın terörle mücadele konusunda Tacikistan’la işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Tacik yetkili de bu görüşmede, ülkesinin parlamentolar arası işbirliği de dahil farklı alanlarda İran’la karşılıklı ilişkilerini geliştirmek istediğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.