AsyaHaberler

İran ve Tacikistan cumhurbaşkanları görüştü

İki ülkenin yüksek heyetleri arasında yapılan ortak oturumda bölgedeki güvensizliğin dayatılmış olduğunu niteleyen İran ve Tacikistan Cumhurbaşkanları, bölgesel güvenliğin ve istikrarın sağlanmasında ikili ve kaç yönlü ilişkilerin geliştirilmesi zaruri olduğunu açıkladılar.

“Yaşam için Su” adlı zirveye katılmak için Tacikistan’da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, iki ülkenin üst düzey heyetleri arasında yapılan oturumda konuşma yaparak İran ve Tacikistan’ın kültürü, tarihi, edebiyatı ve insani bakışları ortak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, iki ülkenin ilişkileri değişik alanlarda hız kazandığını ifade ederken, İran İslam Cumhuriyeti’nin elde ettiği en yeni teknoloji kazımlarını Tacikistan milletine aktarmaya hazır olduğunu hatırlattı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran ve Tacikistan’ın bölgesel ve uluslararası alanlardaki ortak bakışları bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanmasına uygun bir zemin oluşturduğunu konuşmasına ekledi.

Bölgedeki güvensizliğin en büyük kısmı yabancı güçlerin müdahelelerinden kaynaklandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran, Tacikistan ve diğer bölge ülkeleri bölge güvenliğini sağlamak yeteneğe sahip olduklarının altını çizdi.

Ahmedinejad, bugünkü sulta güçlerinin Orta Asya’ya bakışları sömürgecilik bakışı olduğunu, siyesi istikraraın güçlendirilmesi için ortak bir program oluşturmak ise kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ise bu görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin Tacikistan’ın en önemli stratejik ortağı olduğunu ifade ederek, bölgeyi güvensizlik tehdit ettiğini, bölgede güvenlik ve istikraraın sağlanması için ortak işbirliğine gidilebileceğini söyledi.

İmamali Rahman, İran İslam Cumhuriyetiyle bölgesel ve ikili ilşkileri güçlendirmek ve iki ülke arasındaki kapasteleri yükseltmek amacıyla Tacikistan’ın uzun dönemli bir program hazırlamakta olduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.